-
Etusivu
-
- Tapahtumat
-
- Tarinatauko-retki Toholammin Kunnankämpälle
Tarinatauko-retki Toholammin Kunnankämpälle
Aika
27.8.2024
18-19.30
Paikka
Paratiisisaaren pitkospuut ja Kunnankämppä
69300 Toholampi, ks. reittiohje tapahtuman kuvauksesta.
Järjestäjä
Toholammin kunnankirjasto

Toholammin ja Kannuksen kirjastojen Lukeva lestijokilaakso -hanke sekä Lestijoen Latu järjestävät yhdessä Tarinatauko -retket sekä Toholammilla että Kannuksessa!
Matalan kynnyksen retkillä kuljetaan yhdessä esteetön, noin kilometrin pituinen reitti – Toholammilla kunnankämpälle ja Kannuksessa Silmäjärven kodan lähimaastossa. Makkaranpaiston yhteydessä kuuntelemme luontoaiheisia novelleja.
Toholammilla novelleja meille lukee Seppo Kulju ja Kannuksessa Hannu Latvala. Lestijoen Latu on tapahtumassa mukana ja tulee muun muassa paistamaan makkaraa ja keittelemään meille kahvit! Lämpimästi tervetuloa vaikka molempiin tapahtumiin!
Toholammilla lähtö on ti 27.8. klo 18 Paratiisisaaren pitkospuureitin alusta.
Ajo-ohjeet:
aja noin 7,5 km Toholammin keskustasta Kaustiselle päin. Ullavantieltä kääntyy vasemmalle soratie (Hongistonnevantie), jossa on viitoitus Kunnankämpälle. Aja soratietä 5,7 km ja pitkospuureitti alkaa tien vierestä vasemmalta.
Voit myös ilmoittautua yhteiskyytiin, joka lähtee Toholammin kirjaston pihasta klo 17.30. Olethan hyvissä ajoin yhteydessä kyytien osalta kirjastoon: 040 150 5281
Kannuksessa lähtö on ti 3.9. klo 18 Silmäjärventieltä (Silmäjärventie 420). Voit myös ilmoittautua yhteiskyytiin joka lähtee kirjaston pihasta klo 17.30. Olethan yhteydessä kyytien osalta Kannuksen kirjastoon 044 4745 440.
https://www.toholampi.fi/kirjasto/